Алкохолизмът е един от най -сериозните проблеми на съвременното общество. Консумацията на алкохол по света непрекъснато нараства, броят на хората, страдащи от патологична зависимост, се увеличава.
Алкохолизмът води до проблеми като психични разстройства, унищожаване на семейни и социални отношения, деградация на личността, към които се добавят множество соматични заболявания.

Отрицателни последици за органи и системи на тялото
Накратко, какъв е механизмът на ефекта на алкохола върху човешкото тяло, ще изглежда така:
- Алкохолът влиза в тялото.
- Той се абсорбира в кръвта и се разпространява във всички системи и органи.
- Етанол вредно за клетките, нарушава физиологичните процеси, усложнява работата на органите.
- Тялото възприема полученото вещество, като отрова и се опитва да се отърве от него или да се раздели на безопасни елементи.
Отначало последствията от ефекта на етанола върху тялото не са толкова забележими, но при редовна употреба много скоро след приемане на алкохол започват да се появяват тревожни симптоми.
Злоупотребата с алкохол се отразява негативно на живота на тялото, в крайна сметка напълно унищожава нормалния модел на функционирането на всички системи и органи.
Психическо състояние
Поради разрушителните ефекти на етанола върху клетките на мозъка и централната нервна система, пиещият човек има много психо-емоционални разстройства:
- емоционална нестабилност;
- смущения в съня;
- неуспехи в паметта;
- намаляване на вниманието, способността за концентриране;
- немотивирана агресия;
- Невъзможност за адекватно оценка на случващото се.
Всички тези симптоми вече се проявяват в началните етапи на зависимост. Последиците от хроничния алкохолизъм са по -тежки:
- умствена деградация;
- деменция;
- халюцинации;
- психози (по -специално бяла треска);
- Алкохолна енцефалопатия.
Социалните последици от алкохолизма са не по -малко опасни:
- Семейни скандали, разводи, загуба на приятели;
- увеличаване на броя на произшествията;
- растеж на броя на престъпленията (насилие, кражба, убийство);
- Висок процент самоубийства сред алкохолиците.

Централната нервна система
Ако разгледаме механизма на действие на алкохола върху човешкото тяло, определено можем да кажем, че тъй като мозъкът е наситен с кръв по -бързо от всички други органи, именно в него концентрацията на етанол расте с максимална скорост. Под въздействието на токсините невроните на мозъка започват да се сриват, взаимодействието между частите на мозъчната кора е нарушено.
Именно тези процеси причиняват опиянение и промени в човешкото поведение. Настроението му скача, контролът върху действията му и ситуацията се губи. С по -сериозна степен на интоксикация човек може да се държи неподходящо, речта му е нарушена, координация на движенията, мислите са объркани, рефлексите се забавят.
Последиците от прекомерната консумация на алкохол за дълго време могат да бъдат сериозни патологии:
- амнезия;
- исхемичен инсулт;
- Болест на Паркинсон;
- Болест на Алцхаймер.
Поради хроничния алкохолизъм съдовете на мозъка стават изключително крехки, съществува риск от разкъсване.
Сърдечно -съдова система
Дори малките дози алкохол причиняват нарушения в работата на сърдечно -съдовата система. Краткото разширяване на съдовете и последващото им стесняване на рефлекса провокира спазми, които влияят неблагоприятно на състоянието на коронарните съдове и сърдечния мускул. Прекомерното пиене води до следните негативни последици:
- намаляване на тона на вените и артериите;
- нарушение на сърдечния ритъм;
- Дегенеративни промени в миокарда.
В резултат на редовно пиянство се развиват болести като:
- артериална хипертония;
- сърдечна недостатъчност;
- миокардиодиистрофия;
- Миокарден инфаркт.
Стомашно -чревен тракт
По -голямата част от напитката пиеща влиза в стомаха. След като се абсорбира в стените, етанолът причинява изгаряне на лигавицата, провокира възпалителни процеси. Нормалният процес на производство на стомашен сок е нарушен, панкреасът постепенно спира производството на катализатори, необходими за нормалния поток на храносмилателния процес. В резултат на това използването на алкохол води до такива патологии на стомашно -чревния тракт като:

- гастрит;
- пептична язва;
- метаболитно нарушение;
- панкреатит;
- Диабет захарен;
- Онкологични заболявания на стомашно -чревния тракт.
Черен дроб
Черният дроб е тялото, което страда от отровните ефекти на алкохола, може би най -значимите. Именно в черния дроб етанолът се обработва и токсични продукти за разпадане на алкохол от тялото. При редовна злоупотреба с алкохол започва масовата смърт на чернодробните клетки, в органа започват да се появяват патологични промени, които причиняват появата и развитието на опасни заболявания:
- Мастната дистрофия (прекомерно натрупване в тялото на мазнините) се проявява чрез тежест или болезнени усещания в дясната страна, летаргия, общо неразположение;
- Увеличаване на размера на черния дроб, токсичния хепатит, основните характеристики на който: болка в правилния хипохондриум, жълтеникав нюанс на кожата и лигавиците, нарушен апетит и храносмилане;
- Чернодробната цироза е заболяване, което обикновено се случва в късните стадии на алкохолизма, следните симптоми са характерни за ИТ: натрупване на течност в коремната кухина, рязко намаляване на теглото, гадене, пристъпи на повръщане, тежка слабост, лошо здраве, постоянни храносмилателни проблеми.
На първия етап все още е възможно пълно възстановяване, но хепатитът и цирозата, които се появяват след продължителна употреба на алкохол, не могат да бъдат излекувани докрай, тъй като тези заболявания са имунизирани срещу всички терапевтични методи, които в момента съществуват днес. При пациенти, страдащи от хепатит, в случай на своевременно квалифицирано лечение, все още има шанс да се подобри значително състоянието им и да се постигне дългосрочна ремисия, в случай, когато се диагностицира цирозата, такава вероятност е много малка.
Деца
При пиене на алкохол, отделещата система започва да функционира в подобрен режим. Течността, която влиза в тялото, се филтрира от бъбреците. Ако дозата е голяма, тогава органът не се справя и част от вредните вещества постепенно се утаи в тъканите.

Натрупаните токсини стават причина за кръвоносните нарушения в бъбречните тъкани. Органът престава да функционира нормално, работата на цялата екскреторна система се влошава, течността и солите в тялото се забавят. След това бъбреците престават да се образуват и премахват урината, което води до най -силната опиянение.
Задържанията с бъбреците могат да се видят чрез такива признаци като:
- подуване;
- главоболие;
- повишено налягане;
- Дискомфорт в областта на долната част на гърба.
Последиците от прекомерната консумация на алкохол могат да бъдат следните заболявания на органите на екскретната система:
- пиелонефрит;
- бъбречна повреда;
- бъбреци, бъбречна колика;
- пропуск на бъбреците;
- нефросклероза.
Дихателна система
Малка част от разпадането на алкохол се отделя от тялото през дихателната система. Преминавайки през белите дробове, токсините изсушават белодробната повърхност, бронхите, трахеята. В резултат на това алкохоликът липсва на кислород, задух, задушаване. Колкото по -силен е алкохолът, толкова по -силен е отрицателният ефект върху дихателната система. Повтарянето от време на време този ефект предизвиква развитието на хронични заболявания на дихателната система.
При хората, в резултат на алкохолно опиянение поради редовната употреба на алкохол, рискът от белодробни заболявания се увеличава. Алкохолиците често се диагностицират:
- бронхит;
- пневмония;
- туберкулоза;
- Емфизем на белите дробове.
Репродуктивна система
След злоупотреба с алкохол, както при мъжете, така и при жените, репродуктивната система страда. Ефектът на отравянето на етанола провокира следните заболявания:
- възпалителни процеси на гениталиите;
- хормонални мутации;
- намаляване на либидото;
- увреждане на зародишните клетки, намалена производителност;
- безплодие.
Жените имат:
- прекъсвания в менструалния цикъл;
- ранна менопауза (10-15 години по-рано от средните показатели);
- Рискът от новообразувания, както доброкачествени (киста, фиброиди), така и злокачествен (рак на шийката на матката).

Алкохолизмът на един от родителите значително увеличава риска от фетални патологии и влияе негативно на здравето на нероденото дете.
При мъжете такива нарушения като:
- еректилна дисфункция;
- значително намаляване на производството на тестостерон;
- патологии на мъжките сексуални жлези;
- намаляване на броя на спермата;
- простатен аденом.
В резултат на хормонален дисбаланс появата на мъже става по -подобна на съпруга, а жените изглеждат мъжки черти.
В допълнение, алкохолизмът е една от най -честите причини за случайни сексуални отношения. Често при антисанитарни условия, при случайни партньори, без защита, полов акт значително увеличават риска от инфекция и болести, предавани по полов път.
Последици за различни етапи на алкохолизма
Има 4 етапа на алкохолизъм, всеки от които проявява определени симптоми. Поведението и благополучието на човек след злоупотреба с алкохол също се различават в зависимост от етапа на заболяването.
Първият етап на алкохолизма
През този период започва да се образува психологическа зависимост от алкохола. Количеството пиян постепенно се увеличава. Основните признаци на болестта на този етап:
- Желанието за пиене се появява периодично;
- Човек се радва на алкохол, счита го за безобиден;
- Като трезвен, човек осъжда алкохолици и разбира опасността от алкохолизъм, като същевременно не смята себе си за зависим.
На този етап медицинските последици от алкохолизма на практика не се проявяват, с изключение на лекото сутрешно заболяване, след като алкохолът беше пиян предния ден.
Вторият етап на алкохолизма

На този етап физическата зависимост от алкохола започва да се образува. Симптоми на втория етап:
- Пиенето на алкохол става редовно;
- Човек не е в състояние да контролира количеството на пиян;
- Появява се раздразнителност, нрав;
- Толерантността към алкохола расте, за да се опиянява, трябва постоянно да увеличавате дозата;
- Появява се синдром на апистина;
- Наблюдаванията се наблюдават в храносмилателната система.
Злоупотребата с алкохол на този етап също може да доведе до неуспехи в паметта.
Третият етап на алкохолизма
Третият етап на алкохолната зависимост се определя предимно от факта, че човек напълно променя светогледа. Сега целият му живот е изграден около алкохол, всички други интереси избледняват на заден план.
Третият етап се характеризира с:
- Използването на алкохол става все по -често, понякога се превръща в алкохол;
- В трезво състояние човек се чувства зле, той е смущаващ и раздразнителен;
- Промените в поведението са забележими, човек става егоистичен, остър, агресивен;
- Изясняват се все повече външни признаци на алкохолизъм;
- FARP чрез неуспехи на паметта.
Четвъртият етап на алкохолизма
На този етап започват необратими промени във физиологията и човешката психика. Той вече има цял букет от съпътстващи заболявания. На този етап:
- Алкохолът се консумира почти без почивки;
- Има постепенно влошаване на личността;
- Човек все повече се отдалечава от обществото (семейство, приятели);
- Интересът към външния свят изчезва;
- Проследяват се тежки психични разстройства.
Последицата от хроничния алкохолизъм също е определен тип мислене. Човек мисли само за лошото, той вижда всичко в черно. Именно на този етап мнозина имат самоубийствени мисли.
Последиците от алкохолизма на децата и юношеството

Използването на алкохолни напитки в млада възраст е много опасно. При деца и юноши пристрастяването се развива много по -бързо, отколкото при възрастните. Това се дължи на физиологичните характеристики на тялото на детето.
Последиците от приемането на алкохол за здраве при деца и юноши също се проявяват много по -бързо. На първо място, крехка психика на тийнейджър попада под удара. При децата има такива нарушения като невроза, психози, хиперактивност.
Постепенно настъпват промени в поведението - зависимият тийнейджър отделя по -малко време за изучаване, става мързелив, раздразнителен и агресивен. Настроението му често се променя от бурна жизнерадост до най -дълбоката депресия. Следващият етап е влошаване в паметта, вниманието, способността за концентриране.
На фона на психомоционалните промени соматичните заболявания напредват.
Заключение
Лечението на алкохолизма е сложен, продължителен, но необходим процес, тъй като последиците от пагубните пристрастяване стават необратими с течение на времето. Само желанието да се отървете от пристрастяването, сложната терапия и психологическата подкрепа ще помогне на човек да се върне към нормалния живот.